Wszystko co musisz wiedzieć, zanim przyjedziesz do ZEA

Zjednoczone Emiraty Arabskie są obecnie popularną wśród Polaków destynacją turystyczną. Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem? Poniżej przedstawiam kilka podstawowych informacji.


Dirhamy i filsy - emirackie monety

1. Waluta. Obowiązującą walutą w ZEA jest dirham (AED). Jego kurs jest bardzo podobny do polskiego złotego, dlatego nie musimy przeliczać cen. Bankomaty są dostępne w najbardziej popularnych miejscach, więc nie trzeba brać ze sobą dużych zapasów gotówki. Osoby, które chcą wziąć pieniądze na wymianę w kantorze powinny zaopatrzyć się w dolary.

2. Język. Osoba znająca język angielski poradzi sobie tutaj bez problemu. W miejscach turystycznych każdy mówi po angielsku i będzie starał się nam pomóc. Warto jednak zaznaczyć, że angielski jest tutaj inny niż ten, który znamy ze szkół.. Na początku ciężko zrozumieć swoich rozmówców przez dziwny akcent oraz niespotykane wcześniej zwroty (np. "same same but different"), jednak łatwo się do tego języka przyzwyczaić. Wszystkie reklamy, tablice informacyjne czy menu w restauracjach są w języku arabskim oraz angielskim. Jako, że wielu rezydentów pochodzi z Indii, znajomość hindu również jest bardzo przydatna.

3. Gniazdka elektryczne. W Emiratach obowiązują angielskie wtyczki, dlatego przed wyjazdem miejcie świadomość, że nie naładujecie tutaj telefonów czy innych urządzeń (można wcisnąć wtyczkę na siłę, ale nie polecam). Warto zaopatrzyć się w przejściówkę przed wyjazdem lub na miejscu w lokalnym markecie. Są one dostępne w wielu miejscach, zazwyczaj posiadają 4 wyjścia na europejską wtyczkę. Koszt przejściówki to około 10 dirhamów.

4. Połączenia telefoniczne. Bardzo drogim rozwiązaniem w Emiratach jest używanie polskiej karty telefonicznej. Ceny połączeń do Polski to aż 8 zł/min, lokalnie 4,92 zł/minutę. Za SMS-a musimy zapłacić 2 zł, natomiast transmisja danych to 4,3 zł/100kB.. Będąc w ZEA warto zaopatrzyć się w lokalną kartę SIM do telefonu. Można ją nabyć w niektórych punktach (zwłaszcza na lotniskach). Sieci oferujące "turystyczne karty SIM" to etisalat i du. Kartę ważną przez 3 miesiące możemy nabyć za okazaniem paszportu. Opłata wynosi około 50 AED, przy czym dostajemy od razu pakiet darmowych minut, SMS-ów oraz internetu do wykorzystania.

5. Internet. Każdy będąc na wakacjach chce mieć dostęp do internetu. Większość hoteli oferuje WiFi, jednak w centrum miasta sytuacja wygląda różnie. Wiele centrów handlowych ma darmowy internet, który dostępny jest po zalogowaniu się. W miejscach turystycznych zazwyczaj jest informacja na temat darmowego WiFi, jednak aby się z nim połączyć, musimy posiadać emiracki numer telefonu.. Tak więc zostaje nam albo używanie internetu w hotelu albo zakup turystycznej karty SIM. Istotnym jest, że wiele komunikatorów w ZEA jest zablokowanych.. Tak więc, aby porozumieć się z kimś w Polsce, najlepiej używać WhatsApp (wiadomości tekstowe) lub Skype (połączenia głosowe). 

6. Wybór hotelu. ZEA to kraj muzułmański, w którym kobieta nie powinna mieszkać z mężczyzną nie będącym z nią w żaden sposób spokrewnionym. Podczas rezerwowania miejsc hotelowych na wakacje, warto upewnić się wcześniej czy dany obiekt nie wymaga przedstawienia aktu małżeństwa. Osoby, które nie zalegalizowały swojego związku mogą mieć bowiem problem podczas zakwaterowania. 

7. Transport. Najlepszym środkiem transportu w ZEA jest samochód. Przy zalezieniu najlepszej oferty z wypożyczalni pomoże serwis: www.rentalcars.com. Za tygodniowy wynajem średniej klasy samochodu zapłacimy ok. 800 AED, natomiast za paliwo ok. 2 AED/litr. Jeżeli planujemy wakacje w samym Dubaju, do większości atrakcji dojedziemy transportem publicznym, na temat którego więcej dowiedzieć się możesz tutaj. Warto skorzystać z tego rozwiązania, jeżeli zależy nam na jak największym ograniczeniu budżetu.

8. Ubiór. Każdy przed wyjazdem do kraju muzułmańskiego zastanawia się jakie ubrania powinno się wziąć ze sobą. Żadne ścisłe regulacje tutaj nie obowiązują, jednak powinno się dostosować do tutejszej kultury, tak więc kobietom zaleca się zasłanianie ramion oraz rezygnację z głębokich dekoltów czy krótkich spódniczek. Oczywiście są miejsca typowo turystyczne, gdzie wszyscy ubierają się "jak na normalnych wakacjach", jednak musimy liczyć się wtedy z tym, że wiele osób będzie się na nas gapić. 

9. Ceny. Jako, że waluty nie trzeba przeliczać, bardzo łatwo ocenić czy jest tutaj taniej czy drożej niż w Polsce. Niestety musimy przygotować się na większe wydatki niż w naszym kraju. Większość atrakcji turystycznych jest płatna i zazwyczaj są to niemałe kwoty.. Warto wcześniej rezerwować atrakcje drogą internetową - często dzięki temu zapłacimy nawet o połowę mniej niż w kasie biletowej. Polecam również groupona, gdzie można znaleźć na prawdę atrakcyjne promocje. Jeżeli chodzi o ceny produktów, więcej możesz dowiedzieć się w tym poście

10. Dokumenty. Wjazd do ZEA jest możliwy tylko z ważnym (min. 6 miesięcy) paszportem. Poruszając się po kraju należy mieć dokument ze sobą w razie jakiejkolwiek kontroli. Dodatkowo warto wykupić sobie ubezpieczenie, ponieważ służba zdrowia jest tutaj bardzo kosztowna.

11. Czas. Zjednoczone Emiraty Arabskie leżą w strefie czasowej +4, tak więc czas w stosunku do polskiego (letniego) jest przesunięty o 2 godziny. Większość miejsc usługowych i turystycznych rozpoczyna działalność nie wcześniej niż o godzinie 10:00 (czasami nawet o 14 lub 16!) i działa do późnych godzin wieczornych. Generalnie tutaj prowadzi się raczej nocne życie. Dla osób, które są niecierpliwymi turystami - polecam zwiedzanie w godzinach porannych - wtedy na pewno ominie się tłumy Hindusów czy Pakistańczyków. Tydzień w ZEA wygląda inaczej niż ten europejski. Tutaj wolny jest piątek (dla instytucji państwowych również sobota), dlatego tego dnia ulice są najbardziej zatłoczone, a atrakcje oblegane.

12. Mapa. Przed wyjazdem warto ściągnąć sobie mapę offline. Zdecydowanie pomaga ona się odnaleźć na miejscu, a czasem lokalnym łatwiej wytłumaczyć nam coś po prostu pokazując na telefonie. Dodatkowo bardzo często taksówkarze nie wiedzą, gdzie mają jechać i zawsze proszą o nawigowanie ich.

Mam nadzieję, że te podstawowe informacje przydadzą się wszystkim planującym wakacje w Emiratach. 😊

Pozdrowienia - تحيات
Aga

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

10 rzeczy, które warto kupić w Emiratach

Targ złota - Gold Souk

5 dziwnych rzeczy, które zobaczysz w ZEA

Czy w Emiratach można pić alkohol?

Transport publiczny w Dubaju