The Dubai Frame - Rama Dubaju
Najnowszą atrakcją powstałą w Dubaju jest bez wątpienia The Dubai Frame. Największa na świecie ramka do zdjęć już z daleka przyciąga uwagę. Atrakcja została otwarta 1 stycznia 2018, a projekt kosztował 160 milionów dirhamów (ok. 160 mln złotych)!
Budynek The Dubai Frame ciężko uchwycić w całości |
Budynek..
..sam w sobie jest atrakcją ze względu na niespotykany kształt. Dwa wąskie słupy połączone są 93-metrowym mostem na wysokości 150 metrów! Elewacja jest bardzo ciekawa, stylem ma ona nawiązywać do logo Expo 2020, które odbędzie się właśnie w Dubaju. Architekt Fernando Donis pokusił się o zastosowanie złotego koloru, przyciągającego uwagę i pięknie błyszczącego w słońcu. Można by się spodziewać, że elewacja wykonana będzie z prawdziwego złota, jednak tym razem nie odważono się na tak ekstrawagancki ruch.
Elewacja ramy Dubaju pięknie wygląda zwłaszcza w południe, kiedy odbijają się promienie słoneczne |
Ogromna rama po środku niczego..
Budynek z zewnątrz jest niesamowity, ale to wnętrze jest najważniejszym elementem. Rama Dubaju ma być mostem pomiędzy przeszłością a przyszłością. Kiedy przyjechałam do miasta nie raz zastanawiałam się po co stworzono tak fikuśny budynek z dala od jakiegokolwiek ważnego miejsca i jaka jest w zasadzie funkcja tego dzieła. Dopiero niedawno podano informacje na temat przeznaczenia budynku. Bardzo ważną okazała się tutaj lokalizacja. The Dubai Frame położona jest w Zabeel Parku (przy bramie nr 4). Nieprzypadkowe jest ustawienie budynku pod odpowiednim kątem - rama dzieli Dubaj na stare miasto z jednej strony oraz nowoczesną metropolię z drugiej.
Wewnątrz budynku..
..możemy doszukać się motywu "mostu pomiędzy przeszłością a przyszłością" między innymi poprzez małe muzea ulokowane na parterze. Po wejściu do obiektu przechodzimy przez kilka sal ukazujących Dubaj 50 lat temu - wioskę rybacką, w której trudniono się w połowie pereł. Ekspozycja jest niewielka, ale bardzo ciekawa i dopracowana w każdym szczególe. Zastosowano tutaj projekcje, odpowiednie dźwięki, a nawet zapachy. Idąc przez korytarze czułam się, jakbym cofnęła się w czasie.
Kolejnym elementem jest wjazd windą na samą górę obiektu. Właśnie stamtąd rozpościerają się niesamowite widoki, gdzie z jednej strony widzimy stary Dubaj - m. in. dzielnice Deira i Karama, z drugiej strony natomiast podziwiać możemy panoramę najnowszej, ciągle rozwijającej się części miasta z budynkiem Burj Khalifa na czele. Co ciekawe na górze stworzono szklaną podłogę, przez którą możemy obserwować ludzi czekających w kolejce do wejścia 150 metrów niżej! Bardzo fajne wrażenie!
Korytarz na szczycie i widoki - z lewej stary Dubaj, z prawej nowoczesny |
Zjeżdżając na dół, przemieszczamy się do kolejnego muzeum, czyli w zasadzie sali, gdzie na okrągłym ekranie oglądamy film ukazujący wizję Szejka Al Maktum - Dubaj za 50 lat. Krótkie nagranie jest fantastyczne i pozwala przenieść się w czasie. Co najlepsze, patrząc na obecny rozwój miasta, wizja wydaje się być bardzo realna! Ogromne futurystyczne budynki, nowoczesne pojazdy, wszędzie latające drony - trochę jak film Science-Fiction, ale możliwy do wdrożenia w życie.
Niestety w obu muzeach był zakaz fotografowania, więc musicie przyjechać do Dubaju, żeby samemu obejrzeć te wspaniałe wystawy! :)
Tylko jedno zdjęcie udało mi się zrobić w "Dubaju za 50 lat" |
Zwiedzanie..
Aby zobaczyć The Dubai Frame, najlepiej pojechać w normalny dzień tygodnia (tutaj weekend to piątek i sobota). Aby uniknąć czekania w ogromnych, czasami nawet kilkugodzinnych kolejkach, warto przyjechać wcześnie rano. Atrakcja czynna jest w godzinach 10:00 - 19:00, a bilety kosztują 50 AED/os. dorosła, 20 AED/dziecko.
Widok z góry na stary Dubaj |
Widok na panoramę nowoczesnej metropolii |
I widok 150 metrów w dół! |
Wiele osób robi sobie zdjęcie w wielkiej ramce fotograficznej. Niestety byłam zbyt blisko, aby zrobić takie ujęcie, jednak dzięki fikuśnej elewacji, z góry również można zrobić fajną fotkę!
Widok na Deirę |
Pozdrowienia - تحيات
Aga
kolejny ciekawy artykuł!
OdpowiedzUsuńAga blogerka! ;D
Niezwykła konstrukcja obiektu! Elewacja cudo! Jestem pod wrażeniem!
OdpowiedzUsuń