Dubaj - metropolia na pustyni

W ostatnich postach pokazuję wam wiele atrakcji, które zobaczyć można w Dubaju. Każdy z was kojarzy to miasto, jednak postanowiłam przybliżyć wam metropolię i przedstawić podstawowe informacje.

Dubaj to największe miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich, liczące obecnie około 3 miliony mieszkańców. Jest to stolica emiratu Dubaj i miejsce, z którego pochodzi obecny premier kraju - Szejk Muhammad ibn Raszid Al Maktum. Dubaj położony jest nad Zatoką Perską, mając bardzo długą (w większości sztucznie ukształtowaną) linię brzegową.

Położenie Dubaju z ZEA

Miasto popularne jest przede wszystkim przez niewiarygodny rozwój jaki osiągnęło w bardzo krótkim czasie. Jeszcze około 40 lat temu w tym miejscu znajdowała się pustynia z małą wioską rybacką. Postanowiono stworzyć tam specjalną strefę ekonomiczną, dzięki której Dubaj urósł do rozmiarów metropolii.

Tak wyglądała obecna metropolia 40 lat temu (oczywiście bez linii wysokiego napięcia)

Bardzo duży wpływ na rozwój gospodarczy Dubaju mają porty morskie, czyli Jebel Ali Port (największy na świecie port kontenerowy) Al Jadaf czy Port Rashid. Dla tych miejsc została stworzona ogromna infrastruktura, m. in. biurowce, autostrady czy ośrodek przedsiębiorczo-finansowy.

Aktualnie miasto czerpie korzyści zarówno z wydobycia ropy naftowej jak i operacji finansowych, jednak bardzo ważnym sektorem stała się turystyka, przynosząca ogromne dochody. Stworzenie wielu atrakcji przyciąga obecnie miliony ludzi, którzy pragną zobaczyć wszystko co najlepsze, największe i najbogatsze. Szejk wraz z kadrą zarządczą nie poprzestaje oczywiście na wybudowanych obiektach, ciągle wpadając na nowe pomysły i kreując coraz ciekawsze założenia. Przez to aktualnie Dubaj to jeden wielki plac budowy, w którego krajobrazie dźwig jest na porządku dziennym. W mieście praktycznie gdzie nie obróci się głowy, widzi się przynajmniej jeden podnośnik, a statystki głoszą, że w metropolii znajduje się 30% wszystkich dźwigów na świecie!

Dźwigi to standardowy widok w dubajskim krajobrazie (www.socialtahelka.com)

Warto zaznaczyć, że miasto prezentuje się niesamowicie nie tylko z perspektywy człowieka. Oglądając Dubaj z lotu ptaka zauważyć można mozaikę, jaka stworzona jest przez system drogowy, wodny czy odpowiednie ułożenie budynków. Nic tutaj nie jest dziełem przypadku, a raczej kolejnym etapem realizacji masterplanu dla ogromnego obszaru! Co ciekawe kolejność tworzenia danych dzielnic czy osiedli jest zupełnie inna niż w Polsce. Jako pierwsze budowane są drogi (i to nie tylko główne, ale nawet dojazdowe) razem z przejściami dla pieszych, sygnalizacją świetlną itp. Dopiero w późniejszym etapie powstają budynki, a po nich udogodnienia dla mieszkańców (o ile takie są przewidziane). Niestety w dużej mierze Dubaj jest stworzony dla samochodów, nie dla ludzi, dlatego wiele miejsc nie posiada chodników..

Dubai International City to tylko jeden z przykładów "mozaiki" (www.openstreetmap.org)

Najbardziej rozpoznawalne obiekty w Dubaju, to m. in. Burj Khalifa, czyli najwyższy budynek na świecie oraz znajdujące się zaraz obok największe centrum handlowe na świecie Dubai Mall, hotel żagiel - Burj Al Arab  czy wyspy w kształcie palm - Palm Jumeirah oraz Palm Jebel Ali. Popularnym miejscem jest Gold Souk (targ złota), będący największym składem tego surowca na świecie! Dubai Marina również należy do głównych atrakcji miasta, gdzie nowoczesne wieżowce otaczają ogromną przystań jachtową.

Marina w Dubaju

Bardzo często Dubaj przyciąga wielu zakupoholików, kusząc szeroką ofertą sklepów odzieżowych czy elektronicznych. Ilość i wielkość centrów handlowych w mieście jest niewiarygodna, dlatego  można tutaj znaleźć prawie wszystkie światowe marki. Dla wielu mieszkańców pobyt w centrum handlowym to sposób na spędzenie wolnego czasu. Przy najdroższych sklepach spotkać można arabskie rodziny, które zostawiają tam zazwyczaj bardzo wysokie kwoty. 

Poza atrakcjami turystycznymi i centrami handlowymi, Dubaj słynie ze wspaniałych plaż. Jest ich w mieście ponad 10, a każda ma do zaoferowania coś innego. Bardzo wiele osób uprawia sporty wodne, inne po prostu rozkoszują się plażowaniem, które jest tutaj możliwe przez cały rok!

Dubaj umożliwia nie tylko plażowanie, ale również uprawianie sportów wodnych (w oddali flyboard)

Co ciekawe, ponad 80% populacji miasta to obcokrajowcy, głównie pochodzący z Pakistanu, Indii, Iranu. Osoby, które przebywają w kraju nawet po kilkanaście lat, mając status rezydenta, nigdy nie będą miały możliwości stać się pełnoprawnymi obywatelami ZEA. Ma to ogromny wpływ na kontrolę państwa, gdzie chociażby założenie biznesu wiąże się z wejściem obcokrajowca w spółkę z lokalsem (oczywiście za odpowiednią opłatą), dzięki któremu można uzyskać licencję. Nie ma innej możliwości założenia firmy czy przedsiębiorstwa..


Pozdrowienia - تحيات
Aga

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

10 rzeczy, które warto kupić w Emiratach

Targ złota - Gold Souk

Czy w Emiratach można pić alkohol?

5 dziwnych rzeczy, które zobaczysz w ZEA

Transport publiczny w Dubaju