Czy w Emiratach można pić alkohol?

To pytanie zadaje sobie wiele osób. Zjednoczone Emiraty Arabskie to jeden z krajów muzułmańskich, w których jak wiadomo alkohol jest niedozwolony. Nie jest to jednak do końca prawdą, bo każde z państw arabskich rządzi się własnymi prawami.

W ZEA wszystko zależy od tego, w jakim emiracie się znajdujemy. Każdy region ma odrębne przepisy, dlatego najlepiej zorientować się co, gdzie i jak przed próbą zakupu alkoholu, by uniknąć kłopotów. W wielu przypadkach kara, jaka może zostać wymierzona związana jest z wyznaniem delikwenta. Muzułmanie są w tym przypadku w gorszej sytuacji i grożą im większe kłopoty.

W ZEA spożywać alkohol mogą tylko i wyłącznie osoby, które ukończyły 21 lat. W wielu klubach i imprezach również obowiązuje ten przepis ze względu na brak konieczności późniejszego legitymowania osób, które robią zakupy w barze.

Dry-emirate.. Suchy emirat..
Najbardziej restrykcyjnym emiratem jest Szardża, gdzie samo posiadanie alkoholu jest niedozwolone. Jeżeli przewozimy alkohol przez ten region, musimy liczyć się z ryzykiem jakie podejmujemy. Oczywiście szansa zatrzymania jest niewielka. Istnieją jednak dwa wyjątkowe miejsca w Szardży, gdzie możemy nabyć alkohol - strefa bezcłowa na międzynarodowym lotnisku Sharjah Airport oraz klub sportowy Sharjah Wanderers. 

Mniej trzeźwy emirat..
Na obszarze Dubaju istnieją sklepy monopolowe, jednak aby zrobić w nich zakupy należy posiadać licencję MMI (o której niżej). Dla przeciętnego obywatela uzyskanie licencji nie jest zbyt proste.. Można jednak zakupić alkohol w miejscach turystycznych, np. klubach, barach czy niektórych restauracjach hotelowych.

Najmniej trzeźwe emiraty..
W Emiratach takich jak Abu Zabi, Adżman, Fudżajra, Ras al-Chajma, Kajwan możemy spokojnie kupować alkohol. Istnieją tam ogromne sklepy alkoholowe, które nie wymagają od nas licencji. Co ciekawe sklepy takie nie są w żaden sposób reklamowane, nie posiadają witryn, a jedynie małą tablicę informacyjną, która mówi o artykułach znajdujących się w środku. Zadziwiająca jest wielkość takich dyskontów. Tzw. grand cellar często mają powierzchnię porównywalną do naszej Biedronki! Jednak W środku wygląda zdecydowanie inaczej - wystrój jest zazwyczaj elegancki, a na półkach znajdują się tylko i wyłącznie alkohole (nie mogłam zrobić zdjęcia wewnątrz, jest zakaz i wielu ochroniarzy). Asortyment jest bardzo zróżnicowany. Możemy wybierać spośród alei z tańszymi winami, z tymi droższymi, likierami, whisky, wódkami, piwami i wieloma innymi. Artykuły zdecydowanie różnią się cenami od tych w naszym kraju. Podczas zakupów pomaga nam obsługa, która pakuje zakupy w nieprzezroczyste torby i transportuje je do naszego samochodu.


Sklep grand cellar - niewielki napis na budynku oraz witryny, za którymi nie widać profesji sklepu

Ceny alkoholu
Oczywiście wiele zależy od tego, w jakim miejscu zakupujemy alkohol. 

W emiratach gdzie istnieją sklepy alkoholowe najtaniej jest w sklepach typu grand cellar. Najbardziej opłaca się tam kupować whisky, której koszt wynosi ok. 40 AED/litr (ok. 40 zł/litr). Piwo to wydatek rzędu 5 AED/puszka, natomiast wódka w cenach porównywalnych do polskich (niespodzianka: litr Sobieskiego kosztuje 35 AED!). Najmniej opłacalne są wina, gdzie za najtańsze musimy zapłacić ok. 40 AED/butelka. Ceny w klubach czy restauracjach są wyższe o kilka AED. 

W Dubaju nie byłam w sklepie z alkoholem, gdyż nie posiadam licencji MMI. W lokalach, które prowadzą sprzedaż napojów wysokoprocentowych musimy zapłacić:
● pół litra piwa - 40 AED,
● 0,5 l wódki - 850 AED, 
● 20 ml whisky - ok. 30 AED,
● drink - ok. 50 AED.

Licencja MMI..
..aby ją uzyskać należy wypełnić specjalny wniosek, a następnie zanieść go do sponsora, który odpowiada za nasz pobyt w kraju, aby ten opieczętował i podpisał dokument. Później wniosek wraz z kompletem dokumentów (kopia strony w paszporcie z wizą, 2 zdjęcia paszportowe, kopia umowy najmu mieszkania, kopia umowy o pracę) należy zanieść do jednego ze sklepów monopolowych i czekać na uzyskanie licencji (zazwyczaj od 2 do 4 tygodni). Dodatkowo pobierana jest jednorazowa opłata w wysokości 270 AED. Jak widzicie cały proces jest dość skomplikowany i długotrwały, a na dodatek nie każdy może przez niego przejść. Podstawowe wymogi to: 
● wiek - ponad 21 lat, 
● wyznanie - muzułmanie nie otrzymają licencji, 
● status rezydenta Dubaju, 
● miesięczne wynagrodzenie ponad 3000 AED. 

Jednak po spełnieniu wszystkich warunków, ostateczne zdanie będzie miał nasz sponsor, od którego zależy nasz los. 😏

Licencja na alkohol upoważnia do przewozu tego dobra prywatnym pojazdem. Oczywiście możemy wieźć ograniczoną ilość alkoholu tylko z miejsca zakupu do domu.

Nie wolno przewozić alkoholu transportem publicznym, grozi za to wysoko kara. Aby uniknąć nieprzyjemności można przewozić je zapakowane w taki sposób, aby nie były widoczne (np. w papierowych torebkach). Powodem jest głównie obraza uczuć religijnych muzułmanów, którym alkohol jest zakazany.

Bycie pijanym w miejscu publicznym
W ZEA nie wolno być pod wypływem alkoholu! Oczywiście, jeżeli nie zwracamy na siebie szczególnej uwagi, nikt nas nie złapie. Jednak lepiej zachować ostrożność. Teoretycznie alkohol można spożywać tylko w swoich domach czy miejscach z licencją alkoholową (niektóre bary, kluby czy restauracje). Poza nimi pijaństwo jest uznawane za przestępstwo, które grozi wysoką grzywną lub więzieniem.

Bycie pijanym a jazda samochodem
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu w Emiratach jest niedozwolone. Nie ma minimalnej ilości, po której możemy wsiąść za kółko. Jeżeli po badaniu alkomatem wynik okaże się inny niż 0, zostaniemy ukarani wysokim mandatem (do 20 000 AED), więzieniem, konfiskatą pojazdu, a czasami nawet deportacją. Spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu ponosi za sobą jeszcze gorsze konsekwencje.

Zdecydowanie odradzam prowadzenie pojazdu po alkoholu. Zamiast ryzykować, lepiej weź taksówkę, która jest dość tania.

Ile alkoholu można przewieźć? Zakupy w strefie wolnocłowej
Ze strefy wolnocłowej do kraju można wwieźć 4 litry alkoholu wysokoprocentowego lub 2 kartony piwa (zawierające po 24 puszki każdy - o objętości 355 ml). 

Jak widzicie - dla chcącego nic trudnego. Nawet w kraju muzułmańskim można zakupić alkohol i to za całkiem przyzwoite pieniądze. :)


Pozdrowienia - تحيات
Aga

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

10 rzeczy, które warto kupić w Emiratach

Targ złota - Gold Souk

Transport publiczny w Dubaju

5 dziwnych rzeczy, które zobaczysz w ZEA