Masdar - miasto przyszłości
Masdar to miasto, którego chyba nie muszę przedstawiać studentom gospodarki przestrzennej. Często wspominane i szeroko omawiane na studiach, zostało wielokrotnie opisane jako w pełni ekologiczna jednostka urbanistyczna, mająca zerową emisję dwutlenku węgla poprzez zastosowane w niej technologie. Nowoczesne elewacje, pojazdy jak z kosmosu, a nawet styl życia w Masdarze są zupełnie inne, jakby nie z tej planety! Zapewniona informacjami od moich profesorów i wykładowców byłam niezmiernie ciekawa tego futurystycznego tworu. Moja ekscytacja oraz zainteresowanie były ogromne, bo kto nie chciałby zobaczyć miasta przyszłości?
Welcome to Masdar City - jeden z banerów przy wejściu |
Do Masdaru wybrałam się przy okazji jednodniowej wycieczki do stolicy Emiratów - Abu Zabi (o której więcej możecie przeczytać tutaj), głównie przez bliskie położenie. Można nawet powiedzieć, że Masdar to prawie dzielnica drugiego największego miasta ZEA. Miasto przyszłości położone jest pomiędzy stołecznym lotniskiem, a "Khalifa City", czyli dzielnicą Abu Zabi.
Oczekiwania - Miasto przyszłości
Wiedza, którą miałam przed odwiedzeniem tego miejsca była dość spora. Masdar to miasto, które powstało z inicjatywy emira Abu Zabi. Budowa rozpoczęła się w 2006 roku, a główny cel projektu to przede wszystkim stworzenie w pełni ekologicznej jednostki urbanistycznej, która nie będzie produkować CO₂ i będzie zasilana energią słoneczną, wiatrową, wodną itp. Samowystarczalny energetycznie Masdar przemyślany jest w każdym, najdrobniejszym szczególe. W projekcie firmy Foster and Partners zaplanowano między innymi odpowiednie ukształtowanie budynków (aby zredukować czas pracy klimatyzatorów), uzdatnianie wody i odpadów, zastosowanie specjalnych elewacji czy system wychwytywania i przetwarzania CO₂. Ponadto zakłada się stworzenie specjalnej wieży wiatrowej, "fotowoltaicznych słoneczników", automatycznych bezobsługowych taksówek i wiele więcej! Całość założenia ma być stworzona na wyniesionej platformie wolnej od ruchu samochodowego, a korytarze transportowe znajdować się mają w najniższej części. Czy nie brzmi to rewelacyjnie? Oczekiwania były ogromne!
Jedna z wizualizacji centrum Masdaru (www.archdaily.com) |
Autonomiczne taksówki, które poruszają się bezobsługowo mają jeździć podziemnymi ulicami miasta (www.autoblog.com) |
Powierzchnia miasta wynosi 6 km² i jest w pełni ograniczona, nie tylko poprzez stworzony masterplan, ale również zabudowaną okolicę. W Masdarze docelowo ma mieszkać 50 tysięcy ludzi, a pracować dodatkowo 40 tys. spoza miasta.
Dojazd do Masdaru
Jest bardzo prosty! Jadąc autostradą E10 z Dubaju widzimy bezpośrednie znaki prowadzące do miasta przyszłości! Niestety będąc coraz bliżej, jest coraz trudniej.. Teoretycznie będąc na miejscu, szukałam wielkich parkingów, a których rzekomo zostawia się swoje samochody i przesiada do futurystycznych pojazdów. Większość dróg kończyła się jednak szlabanem i to wprowadza lekką dezorientację.. Nie wiadomo gdzie można wjechać, a gdzie jest to zabronione. Ostatecznie przejechaliśmy w miejscu gdzie szlaban był podniesiony i zobaczyliśmy ogromną, pustą przestrzeń.. Po kilkuset metrach ukazał się wspomniany przesiadkowy parking strategiczny.
Parking przy wjeździe do miasta - tutaj należy zostawić auto, dalej poruszać się.. na razie pieszo |
Jak naprawdę wygląda Masdar?
Zostawiając samochód już wiedziałam, że żaden z moich wykładowców, którzy tak pięknie mówili o Masdarze nigdy tak naprawdę tam nie był.. Parkingi strategiczne - owszem są, ale już autonomiczne pojazdy, w które mamy się przesiadać.. one są wystawione w instytucie, gdzie można zobaczyć jak wyglądają. Miasto jest ekologiczne, to fakt, bo nie można się po nim poruszać samochodem, a jedynie pieszo. Starałam się odnaleźć wspomniane 50 tys. mieszkańców, ale niestety podczas spaceru spotkałam zaledwie 5 osób. Większość obszaru dopiero będzie zabudowana, na razie stoi tam kilka budynków, które faktycznie wyglądają ciekawie. Obiekty można podzielić na kilka kategorii ze względu na elewacje (może również na technologie, tego nie wiem). Chociaż styl budynków bardzo się od siebie różni, całość wygląda bardzo spójnie i estetycznie. Zastosowane elewacje są inne niż w tradycyjnym arabskim budownictwie, wąskie uliczki spełniają swoje zadanie - dają cień. Niestety rozsławiona wieża wiatrowa nie działa.. podobno powinna ona przechwytywać powietrze w górnej części i kierować je w dół, aby ochładzać przyziemną atmosferę.
Obecnie niedziałąjąca wieża wiatrowa |
Fotowoltaiczne latarnie to jedno z rozwiązań, które już wprowadzono w życie |
Obecnie Masdar to kompleks kilku nowoczesnych budynków, wchodzących w skład Masdar Institute. Na jego terenie znajduje się m. in. budynek Simens'a, centrum wiedzy czy budynek-inkubator. To właśnie tam powstają technologiczne dzieła, które będą wprowadzone w życie w przyszłości. Wewnątrz miasta przyszłości można również znaleźć liczne kawiarnie, restauracje, bank czy supermarket. Ponadto na terenie instytutu wiele firm ma swoje biura.
Niestety obecnie to wszystko co ma do zaoferowania Masdar. Spacerując pomiędzy budynkami miałam wrażenie, że chodzę po centrum badawczym, a jedyne osoby, które jak do tej pory tam przebywają to pracownicy, którzy oddani są tworzeniu miasta przyszłości. Podejrzewam, że w wyższych kondygnacjach budynków znajdują się mieszkania, zajęte właśnie przez pracowników..
Masdar z pewnością kiedyś będzie niesamowitym miastem, jednak jeszcze długa droga do realizacji wizji, która jest przedstawiana w internecie. Polecam wam odwiedzić to miasto, jednak na pewno nie wcześniej niż w roku 2020. Wtedy może Masdar będzie bardziej futurystyczny niż jest obecnie.
Nowoczesne elewacje budynków |
Jedni z nielicznych ludzi, których udało się spotkać w Masdarze |
Położone blisko siebie budynki spełniają swoje zadanie - zacieniają korytarze |
Jedna z przestrzeni publicznych w "centrum" miasta |
Widoczne na dachu panele fotowoltaiczne założone są na wszystkich budynkach |
Pozdrowienia - تحيات
Aga
Wygląda to trochę jak miasto widmo.
OdpowiedzUsuńWygląda to trochę jak miasto widmo. cG
OdpowiedzUsuń