Koszty życia w ZEA

Pewnie wielu z was zastanawia się jakie są koszty życia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Bardzo dużo zależy od naszych preferencji i stylu życia, jednak postaram się przedstawić wam ceny niektórych rzeczy dla rozjaśnienia tematu. Na początku muszę zaznaczyć, że na ponoszone przez nas koszty bardzo duży wpływ ma pochodzenie - oczywiście obywatele ZEA są na uprzywilejowanej pozycji.

Przypomnę, że kurs emirackiego dirhama i polskiego złotego jest bardzo podobny i wynosi prawie 1:1.

Najwyższe koszty życia są w Dubaju, w innych emiratach jest zdecydowanie taniej. Główne różnice są w cenach nieruchomości, dlatego np. wiele osób pracujących w słynnej metropolii wynajmuje mieszkania w sąsiedniej Szardży - czasami za pokój czy apartament możemy zapłacić aż o połowę mniej! Poniżej przedstawiam ceny, z którymi spotykam się na co dzień, czyli te dubajskie. 

1. Mieszkanie
Wynajęcie mieszkania w Dubaju to bardzo duży wydatek. Oczywiście sporo zależy od lokalizacji - Marina, Business Bay oraz JLT to miejsca, w których zapłacimy najwięcej. 3-pokojowe (2 sypialnie + salon) średniego standardu mieszkanie w przeciętnej lokalizacji kosztować nas będzie około 120 tys. AED rocznie.

Wynajem pojedynczego pokoju, do którego zazwyczaj przynależy łazienka to koszt około 4-5 tys. AED miesięcznie.

Myśląc o wynajmie mieszkania musimy pamiętać, że poza samym czynszem zazwyczaj w naszej gestii pozostaje płacenie rachunków za wodę czy prąd. Z tym związana jest ciekawostka. Koszt zużytego litra wody czy jednostki prądu jest różny dla obywateli i rezydentów ZEA. Arabowie płacą niewielkie pieniądze za wspomniane dobra, jednak pozostali mieszkańcy często muszą wydać kilkukrotnie wyższe kwoty! Aktualnie wiele osób próbuje obejść ten przepis, podpisując umowę najmu na obywatela Emiratów. Niełatwo jest jednak znaleźć osobę, która zgodzi się na taki manewr. 

Zakup mieszkania to oczywiście dużo większy wydatek - za wspominane wcześniej 3-pokojowe średniego standardu, będziemy musieli zapłacić około 1 milion AED.

2. Ceny w sklepach
Przykładowe ceny w sklepie:
● chleb - 5,5 AED,
● bułka - 0,75 AED,
● masło - 20,50 AED,
● butelka wody niegazowanej 0,5 l - 1 AED,
● sok pomarańczowy 1 l  - 5,80 AED,
● pepsi 0,5 l - 3,5 AED,
● kawa Lavazza 250 g - 32 AED, 
● jogurt activia 125 ml - 2 AED,
● szynka wołowa w plastrach - 17,5 AED,
● mały ser feta - 4,95 AED,
● ser żółty 150 g - 10,75 AED,
● płatki owsiane 500 g - 5,75 AED,
● musli - 12,5 AED,
● banany - 5,5 AED/kg,
● cytryna - 8,99 AED/kg,
● daktyle - 7,50 AED/opakowanie,
● fasolka szparagowa - 9,99 AED/kg,
● pomidory - 16,99 AED/kg,
● jabłka - 5,5 AED/kg,
● awokado - 12,99/kg,
● sałata - 9 AED/sztuka,
● szpinak - 8,5 AED/opakowanie,
● pierś z kurczaka - 19,95 AED/kg, 

Muszę oczywiście zaznaczyć, że w wielu lokalnych sklepach coś takiego jak stała cena produktu nie obowiązuje! W wielu miejscach sprzedawcy na widok białoskórego klienta rzucają cenę jaka przyjdzie im do głowy. W supermarkecie nad którym mieszkam, gdy zorientowano się, że pojawiło się wielu obcokrajowców, ceny zaczęły znikać z półek. Tak więc czasem idąc do sklepu za chleb można było zapłacić 3 AED, a czasem 15.

3. Restauracje
Jeżeli planujemy jadać w restauracjach - ceny bardzo różnią się w zależności od lokalizacji oraz standardu lokalu. 

W wielu miejscach znajdziemy knajpki, gdzie głównymi klientami są osoby pochodzące z Indii czy Pakistanu. Zazwyczaj obsługa posługuje się łamanym angielskim, a wzrok innych korzystających z usług lokalu nie zachęca do konsumpcji.. Jednak zarówno ceny jak i posiłki są bardzo dobre - czasami za 25 AED możemy otrzymać sporą porcję obiadową z napojem. Warto jednak wspomnieć, że niekiedy dania nie wyglądają zbyt ciekawie (chociaż smakują w porządku), a cała atmosfera jest co najmniej dziwaczna - krzyki, hałasy, inni klienci nie używają sztućców.. W menu jest czasami ponad 500 pozycji, z czego np. w kategorii "chicken" znajduje się 30 różnych dań z kurczakiem, które w zasadzie nie różnią się od siebie niczym poza samym sposobem podania. Warto zjeść chociaż raz w takiej knajpie, żeby poczuć niespotykany nigdzie klimat.

W centrum miasta restauracje są zdecydowanie wyższego standardu, a klientami są przeważnie Arabowie oraz białoskórzy. Jedzenie jest oczywiście lepiej podane, a sama obsługa wykwalifikowana. Niestety nierzadko w takich miejscach trzeba sporo zapłacić za posiłek - danie obiadowe z napojem w turystycznym miejscu to koszt około 80 AED. Jeżeli chcemy zaszaleć pod Burj Khalifą, możemy zapłacić nawet 200 AED za obiad z kawą i napojem. Ceny w Burj Al Arab są oczywiście zdecydowanie wyższe, gdzie sama przystawka to koszt ok. 400 AED.

Bardzo popularnymi punktami gastronomicznymi w ZEA są tzw. kafeterie. Można je znaleźć dosłownie w każdym możliwym miejscu! Czasami w kafeteriach jest np. tylko jeden stolik dla klientów, bo większość zamawia jedzenie na wynos lub jak Arabowie - podjeżdża samochodem, trąbi i czeka aż obsługa przyniesie mu do samochodu menu, a następnie jedzenie i rachunek. Miejsca takie oferują głównie różnego rodzaju burgery, tortille, falafel oraz koktajle. W kafeterii za obiad z napojem zapłacimy około 30 AED.

4. Transport
Prawie wszystkie spotykane na drogach samochody posiadają silniki benzynowe. Paliwo kosztuje ok. 2 AED/litr. Zakup samochodu to indywidualna kwestia, jednak ceny są niższe niż w Polsce, szczególnie spore różnice występują przy azjatyckich markach jak Nissan czy Toyota.

Jednorazowy przejazd środkiem transportu publicznego to koszt od 3 do 7,5 AED w zależności od długości trasy.

5. Atrakcje
Jeżeli planujemy korzystać z atrakcji turystycznych, musimy nastawić się na dość spore wydatki - w każdym możliwym miejscu jest pobierana opłata. Nawet za wejście do parku miejskiego musimy zapłacić! Inne miejsca jak np. wjazd na Burj Khalifę czy wynajęcie skuteru wodnego to kosztowne rzeczy, za które zazwyczaj zapłacimy ponad 100 AED.

6. Inne
W Emiratach bardzo tanim produktem są papierosy, które do 1 października 2017 kosztowały ok. 3,5 AED za paczkę! Aktualnie wprowadzono na nie podatek i kosztują prawie dwa razy więcej. Nadal są one jednak znacznie tańsze niż w Polsce.

Co ciekawe w miejscach, gdzie prowadzona jest sprzedaż napojów alkoholowych (sklepy monopolowe) ceny są porównywalne do polskich, a czasami nawet korzystniejsze. Przykładem może być whisky, za litr którego zapłacimy około 40 AED.

Więcej na temat cen?
Napiszcie w komentarzach, a chętnie odpowiem na wasze pytania. 😊

Pozdrowienia - تحيات
Aga


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

10 rzeczy, które warto kupić w Emiratach

Targ złota - Gold Souk

Transport publiczny w Dubaju

Czy w Emiratach można pić alkohol?

5 dziwnych rzeczy, które zobaczysz w ZEA