ZEA - co, gdzie i jak

Od pewnego czasu przebywam w Dubaju. Postanowiłam przybliżyć wam trochę kraj, zwyczaje, ciekawe miejsca i wszystko co wiąże się z moją emiracką przygodą.

A więc od początku..
ZEA - Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj leżący na Półwyspie Arabskim. Państwo graniczy bezpośrednio z Arabią Saudyjską oraz Omanem, ma dostęp do wód Zatoki Perskiej oraz Zatoki Omańskiej.

Położenie ZEA (www.nouahsark.com)

Kraj jest wyjątkowy pod względem ustroju politycznego (monarchia konstytucyjna i elekcyjna) oraz typu państwa - federacji emiratów. ZEA podzielone jest na 7 emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Fudżajra, Ras al-Chajma oraz Kajwajn. Każdym z emiratów rządzi Emir, który może wprowadzać różne prawa. Stolicą ZEA jest Abu Zabi, gdzie mieści się siedziba rządu. Najważniejszym z Emirów jest szejk Khalifa bin Zayed Al-Nahyan, będący zarówno Emirem największego obszaru Abu Zabi jak i szejkiem prezydentem całego państwa. Premierem ZEA jest szejk Muhammad bin Rasheed Al-Maktoum, który przewodzi obszarowi Dubaju. 

Podział ZEA na poszczególne emiraty (www.d-maps.com)

Terytorium państwa jest niewielkie i wynosi 83 600 km². Liczba ludności to niespełna 10 milionów, z czego niecałe 20% to obywatele kraju. Językiem urzędowym jest język arabski, jednak prawie wszyscy mieszkańcy biegle mówią po angielsku. Nawet witryny sklepowe, znaki drogowe czy ulotki są w języku arabskim oraz angielskim. Walutą obowiązującą w ZEA jest dirham (AED), którego kurs jest porównywalny do polskiego złotego.

Zjednoczone Emiraty Arabskie leżą w strefie klimatu zwrotnikowego kontynentalnego suchego. Prawie całą powierzchnię kraju (aż 97%) zajmuje pustynia Ar-Rub al-Chali. Teren jest stosunkowo płaski, jednak we wschodniej części, na granicy z Omanem znajdują się góry. Średnie temperatury to około 20°C zimą i 37°C latem. Opady są minimalne, w niektórych latach właściwie nie występują. Z tego powodu fauna i flora jest bardzo uboga. Podczas podróży przez pustynię natknąć się można jednak na oazy porośnięte palmami i krzewami.

ZEA kojarzone są zazwyczaj z bogactwem. To prawda, ale skąd oni mają pieniądze?
W latach 70-tych odkryto tutaj ropę naftową, której wydobycie stało się podstawowym źródłem dochodu kraju. Za około 10 lat skończą się jednak złoża tego surowca, dlatego postanowiono rozwinąć rynek finansowy i turystyczny. Aktualnie większość dochodów ZEA pochodzi właśnie z tych źródeł. Ropa naftowa to niecałe 20% PKB.

ZEA - pierwsze skojarzenie..
Myśląc o Zjednoczonych Emiratach Arabskich prawie każdy ma przed oczami budynki Burj Khalifa, Burj Al Arab czy pustynię. Dokładnie tak! Ale Emiraty mają do zaoferowania znacznie więcej, o czym będziecie się mogli przekonać śledząc kolejne posty.

Burj Al Arab - jedna z ikon ZEA

Pozdrowienia - تحيات
Aga

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

10 rzeczy, które warto kupić w Emiratach

Targ złota - Gold Souk

Czy w Emiratach można pić alkohol?

5 dziwnych rzeczy, które zobaczysz w ZEA

Transport publiczny w Dubaju