Jak otrzymać wizę do ZEA?

Wizę do ZEA otrzymać możemy na kilka sposobów. Zależy to od celu naszej wizyty w tym kraju.

Rodzaje wiz do ZEA:
● wiza usługowa, 
● wiza turystyczna,
● wiza wizytowa,
● wiza tranzytowa,
● wiza pracownicza.

Polscy obywatele nie muszą ubiegać się o wizę do Emiratów przed przyjazdem, jeżeli planują wyjazd  o charakterze turystycznym, kulturalnym, naukowym bądź odwiedziny u rodziny czy znajomych. Celnicy na lotnisku wbijają nam do paszportu 90-dniową wizę (stempel), która upoważnia do wielokrotnego wjazdu do ZEA i spędzenia tam łącznie 90 dni. Wiza taka jest ważna przez 180 dni od chwili wystawienia.

Ruch bezwizowy dotyczy obywateli polskich, legitymujących się paszportem, paszportem dyplomatycznym, paszportem służbowym lub paszportem specjalnym, przy czym każdy z dokumentów musi być ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu. Osoby legitymujące się paszportem tymczasowym nie zostaną wpuszczone do ZEA, gdyż dokumenty takie nie są honorowane.

Uwaga! 
W trakcie przekraczania granicy ZEA nasz paszport musi być ważny na minimum 6 miesięcy od daty podróży, a jego forma musi umożliwiać odczyt cyfrowy - paszporty wypisywane pismem odręcznym nie są akceptowane.

Jeżeli planujesz wykonywać jakąkolwiek pracę w ZEA - musisz posiadać wizę. Jedynymi wyjątkami są:
● praktyki (jeżeli odbywane są wewnątrz tej samej firmy),
● dziennikarze, którzy wysyłani są do ZEA przez media działające w kraju ich zamieszkania,
● sportowcy i artyści (działalność ad hoc),
● przedsiębiorcy, którzy planują prowadzić rozmowy biznesowe.

Wszystkie inne prace wymagają wizy pracowniczej.
Wiza pracownicza wystawiana jest maksymalnie na 3 lata od daty wystawienia. Jeżeli osoba posiadająca taką wizę wyjedzie z Emiratów na 6 miesięcy - wiza jest automatycznie anulowana.

Jak otrzymać wizę pracowniczą?
Kluczową postacią jest w tym przypadku sponsor. Jest to przyszły pracodawca, który występuje o wizę oraz ponosi wszelkie koszty.
  1. Wymagane dokumenty, które należy przekazać sponsorowi to: kolorowa kopia paszportu (strona ze zdjęciem), zaświadczenie o niekaralności przetłumaczone na język angielski przez tłumacza przysięgłego, 6 zdjęć paszportowych, kopia dyplomu, kopia polisy ubezpieczeniowej. 
  2. Po jakimś czasie dostajemy od sponsora skierowanie na badania w konkretnej placówce. Udajemy się tam z dokumentem od pracodawcy oraz z paszportem. W moim przypadku było to Al Quoz Medical Center (Dubaj), które jest bardzo popularnym miejscem. Z tego względu na badania należy poświęcić bardzo dużo czasu, ponieważ są duże kolejki. Można to jednak ominąć - po wpłaceniu 200 AED otrzymujemy prywatnego przewodnika, który oprowadza nas od punktu do punktu, a na dodatek nie stoimy w kilkugodzinnej kolejce. Pierwsze badanie to pobieranie krwi, następnie prześwietlenie klatki piersiowej (X-RAY). Kobiety dodatkowo przed wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego muszą wypełnić formularz (Pregnancy Test) dotyczący miesiączkowania, ostatnio odbytego stosunku itp. 
  3. Po wykonanym badaniu otrzymujemy komplet ostemplowanych dokumentów i udajemy się do tzw. Typing Center, gdzie rejestrują nas w systemie Emirates ID. Musimy przy tym podać skrzynkę pocztową, na którą ma przyjść nasza ID karta (tymczasowy dowód tożsamości) oraz numer telefonu, na który drogą SMS-ową będziemy otrzymywać informację o statusie naszego ID. Informujemy również na jaki czas chcemy otrzymać wizę - rok, dwa czy trzy. Opłata, którą musimy ponieść jest zależna od okresu czasu - za rok zapłacimy 170 AED, 2 lata - 270 AED, 3 lata - 370 AED.
  4. Z otrzymanym w Typing Center dokumentem "registration form" oraz paszportem udajemy się na "fingerprinting". Proponuję sprawdzić w internecie gdzie są najmniejsze kolejki. W Al Quoz Mall czasami czeka się do 3 dni, a ludzie koczują przez ten czas na korytarzach! Mężczyznom polecam punkt w Al Lisaily Office (Camel Market, box nr 159), gdzie nie ma czegoś takiego jak czekanie w kolejkach. Dla kobiet natomiast przeznaczony jest tylko jeden punkt w Dubaju - Al Muhaisina. W tych placówkach pobierają nam odciski palców oraz dłoni, robią zdjęcie do naszego Emirates ID oraz pobierają podpis elektroniczny. Na koniec urzędnik stempluje "registration form", podpisując dokument.
  5. Komplet zebranych dokumentów (podpisany i ostemplowany "registration form", ostemplowane skierowanie na badania, paszport) przekazujemy sponsorowi i czekamy na wizę.
  6. Odbieramy paszport z wbitą wizą od sponsora i czekamy na SMS z informacją kiedy możemy udać się na pocztę odebrać nasze Emirates ID.
Placówki wykonujące "finger printing"

Uwaga!
  • na badania należy ubrać stosowny ubiór - najlepiej długie spodnie oraz bluzkę zakrywającą ramiona,
  • na "fingerprinting" należy ubrać bluzkę zakrywającą ramiona (ze względu na robione zdjęcie do ID card),
  • przed udaniem do którejkolwiek z instytucji, sprawdź w internecie godziny otwarcia (są różne w zależności od miejsca).

Ciekawostki
  • wszystkie badania wykonują osoby tej samej płci, czyli mężczyźni pobierają krew mężczyznom, kobiety - kobietom. Podobnie w przypadku X-RAY czy "fingerprinting",
  • mężczyzna posiadający wizę oraz status rezydenta ZEA może zostać sponsorem (osobą, która zaprasza i ubiega się o wydanie wizy) swojej żony. Warunkiem są odpowiednie zarobki rezydenta (ok. 7000 zł). Kobieta również może zostać sponsorem dla swojego męża, jednak jedynie wykonując odpowiedni zawód z listy (m. in. lekarz, profesor),
  • aby zmienić pracę należy przenieść naszą starą wizę pracowniczą na nowego pracodawcę - sponsora. Inną możliwością jest anulowanie starej wizy i ubieganie się o uzyskanie nowej. Przy kasowaniu wizy stary pracodawca może wstawić nam jednak tzw. "bana" - uniemożliwienie podjęcia pracy przez okres 6 miesięcy,
  • aby zmienić pracę należy przepracować odpowiedni okres czasu u jednego pracodawcy. Zazwyczaj jest to około rok czasu.

Wygląd przykładowej Emirates ID Card (www.id.gov.ae)

Mam nadzieję, że z tymi wskazówkami łatwiej będzie wam przekonać się do przyjazdu bądź uzyskać wizę pracowniczą.

Informacje pochodzą z własnych doświadczeń oraz ze strony internetowej: 


Pozdrowienia - تحيات
Aga

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

10 rzeczy, które warto kupić w Emiratach

Targ złota - Gold Souk

Transport publiczny w Dubaju

5 dziwnych rzeczy, które zobaczysz w ZEA

Czy w Emiratach można pić alkohol?